Jedno ciasto – cztery mąki cz.1

Pod ostatnim wpisie na Facebooku z przepisem na ciasto czekoladowe (Szybie ciasto czekoladowe dla studentów) pytaliście jaką inną mąkę można użyć zamiast ryżowej. Postanowiłam to sprawdzić i ponownie wykonałam to samo ciasto, ale z użyciem czterech innych mąk. Jesteście ciekawi czy wyszło i jakie były różnice?

Zrobiłam cztery różne wersje ciasta z użyciem mąk: jaglanej, z amarantusa, pszennej pełnoziarnistej i kukurydzianej.

20180123_182450
1. kukurydziana 2.jaglana 3.z amarantusa 4.pszenna pełnoziarnista

 

Zacznę od krótkiej charakterystyki każdej z nich.

Mąka jaglana

Bezglutenowa, otrzymana ze zmielenia ziarna prosa. Jest nieco gorzka (przez zawartość saponin, związków obecnych w ziarnie prosa. Dlatego kaszę jaglaną zaleca się płukać przed spożyciem, aby pozbyć się właśnie tych związków, a co za tym idzie goryczy). Ma specyficzny posmak, który może dominować w wypiekach, więc lepiej mieszać ją z innymi mąkami. Posiada jednak cenne składniki odżywcze, np. cynk czy krzem (dobry na włosy!), więc warto stosować ją w swojej kuchni.

Dostępna m.in w Lidlu, cena ok.6 zł/kg.

Mąka kukurydziana

Bezglutenowa i tania (3zł/kg), dość uniwersalna, dobrze sprawdza się w wypiekach. Żółty kolor zawdzięcza karotenoidom, które są znane ze swoich właściwości przeciwutleniających.

Mąka pszenna pełnoziarnista

Łatwo dostępna, stosunkowo tania mąka (3zł/kg). Zrobiona z pszenicy, ale podczas mielenia nie oczyszcza się jej tak jak zwykłej mąki pszennej. Dzięki temu zostawia się w niej wszystko co cenne: błonnik i minerały tj. fosfor, magnez, cynk i żelazo oraz witaminy z grupy B. Zawiera gluten, dzięki któremu ciasto wyrasta szybciej i ma bardziej porowatą strukturę po upieczeniu.

Mąka z amarantusa

Jak wiadomo amarantus jest uznawany za tzw. superfoods, więc mąka z niego również będzie miała takie właściwości. Ma wysoką zawartość błonnika i żelaza (w porównaniu z innymi mąkami). Ma nieco inną konsystencje, bardziej sypką?, na pewno odmienną niż „zwykła” mąka.  Najdroższa ze wszystkich powyższych, ok.10zł/kg. Nie widziałam jej w żadnym zwykłym sklepie stacjonarnym, ja zawsze zamawiam przez internet. Bezglutenowa.

Podsumowanie wybranych wartości odżywcze mąk:

Bez tytułu

Ok, przejdźmy do wypieków.

Wszystkie składniki na ciasto czekoladowe (oprócz mąki i orzechów, których tym razem nie dodałam) zmiksowałam na gładką masę. Rozdzieliłam na 4 równe części i do każdej dodałam po 50 g każdego rodzaju mąki.

Ciasta piekłam 40 minut w 180 stopniach, tak jak w przepisie.

20180123_183030-1.jpg

 

Już na tym etapie ciasto różniło się konsystencją. Ciasto z mąką z amarantusa i mąką kukurydzianą było zdecydowanie rzadsze i bardziej lejące, niż pozostałych dwóch.

Jeśli chodzi o już upieczone ciasta to oceniłam je pod względem wilgotności i smaku, porównując do ciasta z mąki ryżowej, które według mnie było idealne, 5/5.

  1. Ciasto z mąki pełnoziarnistej

20180124_103304.jpg

Wilgotność: 2/5

Smak: 3/5

W smaku wyczuwalne otręby z mąki, ciasto jest dość suche. Dodałabym więcej bananów i może piekła nieco krócej.

 

2. Ciasto z mąką z amarantusa
20180124_103322.jpg

Wilgotność: 4/5

Smak: 4/5

Już na zdjęciu chyba widać, że jest bardziej „mokre”. W smaku też całkiem dobre, lekko wyczuwalne tak jakby ziarenka kaszy, co nie przeszkadza za bardzo.

3. Ciasto z mąką kukurydzianą

20180124_103348.jpg

Wilgotność: 3/5

Smak: 3/5

Takie średnie. Trochę suche, ale może pieczone krócej byłoby lepsze.

4. Ciasto z mąką jaglaną

20180124_103407.jpg

Wilgotność: 1/5

Smak: 1/5

Wypadło moim zdaniem najsłabiej. Ciasto jest gorzkie, mocno wyczuwalna mąka. Suche i bez smaku. Może w połączeniu z inną mąką byłoby lepsze.

 

Jak Wam się podobało moje porównanie?

Przewiduje też drugą część wpisu, mam jeszcze kilka mąk do spróbowania 🙂

Dodaj komentarz